Ducati Superbike 848 EVO
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Ducati.
model : Hypermotard 796.
Expected Price
Rs. 13,94,800* Mumbai. May vary.
Expected August 2011
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Hypermotard 796.
|
| Type: | Sports |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 796.4cc |
| Engine: | L-Twin cylinder |
| Maximum Power: | NA
|
| Maximum Torque: | NA
|
| Gears: | NA
|
| Clutch: | 0 |
| Bore: | NA
|
| Stroke: | NA
|
| No. of Cylinders: | 2 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Valve Per Cylinder: | 4 |
| Chassis Type: | NA |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | NA
|
| Fuel Tank: | NA
|
| Wheelbase: | NA
|
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | NA |
| Battery Type: | NA |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | NA
|
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Red, White,Black. |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Showa 43 mm fully adjustable upside-down fork |
| Suspension(Rear): | Progressive linkage with fully adjustable Showa monoshock. Aluminium single-sided swingarm |
| Brakes: | 2 x 320mm semi-floating discs |
| Brakes(Rear): | 245mm disc, 2-piston calliper |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-1 |
| Alloys: | x
|
| Warranty: | 2 years unlimited mileage |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | x
|
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | ✓ |
| Choked Air Filter Indicator: | ✓ |
No comments:
Post a Comment