Review and Prices
Manufacturer details :
Manufacturer : Electrics Motors Limited.
model :Lectrix E-Bike Model E Star.
price :
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | E-Bike model e star |
| Model: | e star |
| Type: | Scooterette |
| Top Speed: | <25kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine: | Brushless DC |
| Maximum Power: | <250W |
| Gears: | Automatic |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 84.00 kg |
| Headlamp: | 12V |
| Battery Type: | VRLA |
| Battery Voltage: | 48V |
| Battery Capacity: | 20aH |
| Wheel Type: | alloy |
| Wheel Size: | 16"x3" mm |
| Tubeless: | ✓ |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Hydraulic |
| Suspension(Rear): | Hydraulic |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | None |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Colors: | Cheering Red, Shining Grey & Charming black |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | x |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment