Adventure Wheels Dirt Bike 250
Review and Prices
Manufacturer details :
Manufacturer : Adventure Wheels.
model : Adventure Wheels Dirt Bike 250.
On Road PriceN/A User Opinion: Dirt Bike 250 |
More Bikes by Adventure Wheels |
VEHICLE SUMMARY |
| Name: | Dirt Bike 250 |
| Type: | Off-road |
ENGINE SPECIFICATIONS |
| Displacement: | 250cc |
| Engine: | 4 stroke OHC |
| Maximum Power: | 24 Bhp @ 8000 rpm |
| Maximum Torque: | 20 Nm @ 6000 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | NA |
| Bore: | 62 |
| Stroke: | 49.5 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | NA |
| Chassis Type: | Steel |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
| Carburetor: | NA |
| Motor Power: | NA |
| Motor Range: | NA |
| Paddling Arrangement: | NA |
DIMENSIONS |
| Length: | 2100.00 mm |
| Width: | 830.00 mm |
| Height: | 1200.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS |
| Weight: | 97.00 kg |
| Fuel Tank: | 8.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1325.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | NA |
| Battery Type: | NA |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Spoke |
| Wheel Size: | Front : 90/90-21 Rear: 110/80-18 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Black, Orange |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY |
| Suspension(Front): | Reversed front hydraulic shock |
| Suspension(Rear): | Hydraulic shock |
| Brakes: | Disc 267mm |
| Brakes(Rear): | Disc 230mm |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | x
|
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x
|
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | x
|
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | x
|
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
1 comment:
Lohia Fame looks excellent and sporty with this yellow color.In India e-scooters are being positioned as low-cost, low-maintenance and "cool" replacements for motorcycles and scooters.
Post a Comment