Yamaha Majesty 125
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Yamaha motor Pvt. Ltd.
model : Yamaha Majesty 125.
Expected Price
N/AExpected End 2011.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Majesty 125 |
| Type: | Scooterette |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 124cc |
| Engine: | 4 stroke single cylinder |
| Maximum Power: | 11.40 Bhp @ 9000 rpm |
| Maximum Torque: | 9 Nm @ 8500 rpm |
| Gears: | Automatic |
| Bore: | 53.7 |
| Stroke: | 54.8 |
| No. of Cylinders: | 1 |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2030.00 mm |
| Width: | 745.00 mm |
| Height: | 1285.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 148.00 kg |
| Ground Clearance: | 102.00 mm |
| Fuel Tank: | 10.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1480.00 mm |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 120/70 - 130/70 mm |
| Tubeless: | x |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic fork |
| Suspension(Rear): | Unit swing |
| Brakes: | Disc 220mm |
| Brakes(Rear): | Disc 190mm |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment