Yamaha Nouvo Z
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Yamaha motor Pvt. Ltd.
model : Yamaha Nouvo Z
Expected Price
N/AExpected End 2011.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Nouvo Z |
| Type: | Scooterette |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine: | 4-stroke, SOHC |
| Maximum Power: | 8.77 Bhp @ 8000 rpm |
| Maximum Torque: | 8.62 Nm @ 7000 rpm |
| Gears: | Automatic |
| Chassis Type: | Steel tube underbone |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1935.00 mm |
| Width: | 675.00 mm |
| Height: | 1090.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 103.00 kg |
| Ground Clearance: | 135.00 mm |
| Fuel Tank: | 4.80 ltrs |
| Wheelbase: | 1280.00 mm |
| Headlamp: | 12V 25W/25W |
| Wheel Size: | 70/90-16 - 80/90-16 mm |
| Tubeless: | x |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic fork |
| Suspension(Rear): | Unit swing |
| Brakes: | Disc |
| Brakes(Rear): | Drum |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment