Yamaha VMAX
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Yamaha motor Pvt. Ltd.
model : Yamaha VMAX.
On Road Price
Rs. 22,82,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | VMAX |
| Type: | Cruiser |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 1679cc |
| Engine: | 4-Stroke, DOHC,V-Type |
| Maximum Power: | 194 Bhp @ 9000 rpm |
| Maximum Torque: | 170 Nm @ 6500 rpm |
| Gears: | 5 Speed |
| Clutch: | Wet Multiple Disc |
| Bore: | 90 |
| Stroke: | 66 |
| No. of Cylinders: | 4 |
| Chassis Type: | Aluminium Diamond Shaped |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2395.00 mm |
| Width: | 820.00 mm |
| Height: | 1190.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 310.00 kg |
| Ground Clearance: | 140.00 mm |
| Fuel Tank: | 15.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1700.00 mm |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 120/70 R18 - 200/50 R18 mm |
| Tubeless: | |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic Forks, 52mm |
| Suspension(Rear): | Swing Arm - Link Type Suspension |
| Brakes: | 320mm Dual Discs |
| Brakes(Rear): | 298mm Single Disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | x |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment