TVS Scooty
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : TVS.
model : TVS Scooty Pep+.
On Road Price
Rs. 39,400* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Scooty |
| Model: | Pep+ |
| Type: | Scooterette |
| Top Speed: | 74kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 87.8cc |
| Engine: | 4 Stroke, Single Cylinder |
| Maximum Power: | 5 Bhp @ 6500 rpm |
| Maximum Torque: | 5.8 Nm @ 4000 rpm |
| Gears: | Automatic |
| Clutch: | 0 |
| Bore: | 51 |
| Stroke: | 43 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | NA |
| Chassis Type: | NA |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1685.00 mm |
| Width: | 590.00 mm |
| Height: | 1060.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 95.00 kg |
| Ground Clearance: | 135.00 mm |
| Fuel Tank: | 5.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1230.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | 12V, 35W/35W |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Sheet metal |
| Wheel Size: | 3.00 x 10 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | NA |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | NA |
| Suspension(Rear): | NA |
| Brakes: | Drum 100mm |
| Brakes(Rear): | Drum 110mm |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | x |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | x |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment