TVS Apache RTR 250
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : TVS.
model : TVS Apache RTR 250
Expected Price
Rs. 1,10,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Apache RTR 250 |
| Type: | Sports |
| Top Speed: | 150kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 250cc |
| Engine: | Single Cylinder, 4 Stroke |
| Maximum Power: | 30 Bhp @ 9500 rpm (Expected) |
| Maximum Torque: | 22 Nm @ 8000 rpm (Expected) |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | Multi Plate Wet Type |
| Bore: | 0 |
| Stroke: | 0 |
| No. of Cylinders: | 1 |
| Valve Per Cylinder: | 2 |
| Engine Block Material: | Iron Block |
| Chassis Type: | Double Cradle |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2085.00 mm |
| Width: | 730.00 mm |
| Height: | 1100.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 140.00 kg |
| Ground Clearance: | 180.00 mm |
| Fuel Tank: | 16.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1326.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | 12V 35/35W Halogen HS1, Clear lens with MFR |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | 6 Spoke Mag Alloys |
| Wheel Size: | 100/80 x 17" - 130/70 x 17" mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | White, Gray, Yellow & Black (Expected) |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic Forks |
| Suspension(Rear): | Gas Shocks, Rectangular Swingarm |
| Brakes: | 290mm Petal Disc |
| Brakes(Rear): | 220mm Petal Disc ABS |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
1 comment:
Post a Comment