Yamaha Scorpio Z225
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Yamaha motor Pvt. Ltd.
model : Yamaha Scorpio Z225.
On Road Price
Rs. 90,000* Mumbai. May vary.
Speculation - No Official Announcement.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Scorpio Z225 |
| Type: | Naked |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 225cc |
| Engine: | 225cc, Air Cooled, SOHC |
| Maximum Power: | 18 Bhp @ 8000 rpm |
| Maximum Torque: | 17.5 Nm @ 6500 rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | Multiplate Wet |
| Bore: | 0 |
| Stroke: | 0 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Chassis Type: | NA |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 141.00 kg |
| Fuel Tank: | 13.00 ltrs |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | Halogen |
| Battery Type: | NA |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | Dual |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 80/100-18 - 100/90-18 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Black, Red, Silver |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | NA |
| Suspension(Rear): | NA |
| Brakes: | Disc |
| Brakes(Rear): | Drum |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | ✓ |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment