TVS New Sport ES
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : TVS.
model : TVS New Sport ES.
On Road Price
Rs. 39,200* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | New Sport ES |
| Type: | Commuter |
| Top Speed: | 85kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 99.7cc |
| Engine: | 4 Stroke |
| Maximum Power: | 7.5 Bhp @ 7500 rpm |
| Maximum Torque: | 7.5 Nm @ 5000 rpm |
| Gears: | 4 Speed |
| Clutch: | NA |
| Bore: | 51 |
| Stroke: | 48.8 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | NA |
| Chassis Type: | NA |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 95.00 kg |
| Ground Clearance: | 165.00 mm |
| Fuel Tank: | 12.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1250.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | 12V - 35W/35W |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 2.75x17" - 3.00x17" mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Black with Red, Black with Green, Red with White, Black with Orange |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic Hydraulic Forks |
| Suspension(Rear): | 5 Stage Adjustable Shockers |
| Brakes: | 130mm Drum |
| Brakes(Rear): | 130mm Drum |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
1 comment:
Post a Comment