Yamaha YBR 110
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Yamaha motor Pvt. Ltd.
model : Yamaha YBR 110
On Road Price
Rs. 47,400* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | YBR 110 |
| Type: | Commuter |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 106cc |
| Engine: | 4-stroke, SOHC, 2-valve |
| Maximum Power: | 7.5 Bhp @ 7500 rpm |
| Maximum Torque: | 7.8 Nm @ 6000 rpm |
| Gears: | 4 Speed |
| Clutch: | Multiple wet type |
| Bore: | 49 |
| Stroke: | 56 |
| No. of Cylinders: | 1 |
| Chassis Type: | Double cradle type-Tubular |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2000.00 mm |
| Width: | 730.00 mm |
| Height: | 1050.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 123.00 kg |
| Ground Clearance: | 173.00 mm |
| Fuel Tank: | 13.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1290.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | 12V 35/35W Halogen bulb |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 2.75x18″ 4PR / 3.00x18″ 6PR mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Red, Black, Black & Red |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic Hydraulic |
| Suspension(Rear): | Hydraulic Shock Absorber |
| Brakes: | 130mm Drum |
| Brakes(Rear): | 130mm Drum |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment