Yamaha R6
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Yamaha motor Pvt. Ltd.
model : Yamaha R6
Expected Price
Rs. 6,00,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | R6 |
| Type: | Sports |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 599cc |
| Engine: | 4-stroke, 4-cylinder, 16-valves, D0HC |
| Maximum Power: | 127 Bhp @ 14500 rpm |
| Maximum Torque: | 65.8 Nm @ 11000 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | Wet, multiple-disc coil spring |
| Bore: | 67 |
| Stroke: | 42.5 |
| No. of Cylinders: | 4 |
| Valve Per Cylinder: | 4 |
| Chassis Type: | Aluminium die-cast Deltabox |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2040.00 mm |
| Width: | 705.00 mm |
| Height: | 1100.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 185.00 kg |
| Ground Clearance: | 130.00 mm |
| Fuel Tank: | 17.30 ltrs |
| Wheelbase: | 1380.00 mm |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 120/70 - 180/55 mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Yamaha Blue, Midnight Black & Red |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic forks |
| Suspension(Rear): | Swingarm |
| Brakes: | Dual discs, 310 mm |
| Brakes(Rear): | Single disc, 210 mm |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | ✓ |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment