Yamaha FZ1 Fazer
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Yamaha motor Pvt. Ltd.
model : Yamaha FZ1 Fazer.
On Road Price
Rs. 90,000* Mumbai. May vary.
No Launch Plans For India.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | R125 |
| Type: | Sports |
VERDICT | |
| FOR | Looks Technology |
| AGAINST | NA |
OUR RATINGS | |
| Appearance: | ✓ |
| Comfort: | ✓ |
| Features: | ✓ |
| Performance: | ✓ |
| Value for money: | ✓ |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 124.66cc |
| Engine: | Liquid-cooled, 4-stroke, 4-valve, single cylinder, SOHC |
| Maximum Power: | 14.5 Bhp@9000 rpm |
| Maximum Torque: | 12.2 Nm@8000 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | Wet, multiple-disc coil spring |
| Bore: | 52 |
| Stroke: | 58.6 |
| Chassis Type: | Steel Deltabox |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2015.00 mm |
| Width: | 660.00 mm |
| Height: | 970.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 126.50 kg |
| Ground Clearance: | 155.00 mm |
| Fuel Tank: | 13.80 ltrs |
| Wheelbase: | 1355.00 mm |
| Wheel Size: | 100/80-17 - 130/70-17 mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Burning Blue, Sports White, Impact Yellow & Midnight black |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic forks |
| Suspension(Rear): | Swingarm (link suspension) |
| Brakes: | Dual discs, 320 mm |
| Brakes(Rear): | Single disc, 245 mm |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment