Amez Lovely
Review and PricesManufacturer : Ampere.
model : Ampere Lovely.
Amez Lovely
On Road Price
N/AVEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Lovely |
| Type: | Scooterette |
| Top Speed: | 25kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine: | Permanent Magnet BLDC |
| Maximum Power: | 250W |
| Maximum Torque: | NA |
| Gears: | Automatic |
| Clutch: | NA |
| Chassis Type: | NA |
| Carburetor: | NA |
| Motor Power: | NA |
| Motor Range: | NA |
| Paddling Arrangement: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1720.00 mm |
| Width: | 630.00 mm |
| Height: | 1020.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | NA |
| Battery Type: | NA |
| Battery Voltage: | 12V |
| Battery Capacity: | 20Ah |
| Battery Charger Type: | 48v, 3 amp |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | NA |
| Wheel Size: | 2.75 X 10" mm |
| Tubeless: | x
|
| Colors: | Silver |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | NA |
| Suspension(Rear): | NA |
| Brakes: | Drum |
| Brakes(Rear): | Drum |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | None |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x
|
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | x
|
| Passenger Backrest: | ✓ |
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | x
|
| Low Fuel Indicator: | x
|
| Low Oil Indicator: | x
|
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment