Aprilia Tuono V4 R
Prices and ReviewExpected Price
Rs. 20,00,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Tuono V4 R |
| Type: | Naked |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 999.6cc |
| Engine: | Aprilia longitudinal 65° V-4 cylinder |
| Maximum Power: | 167.3 Bhp @ 11500 rpm |
| Maximum Torque: | 111.5 Nm @ 9500 rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | NA |
| Bore: | 78 |
| Stroke: | 52.3 |
| No. of Cylinders: | 4 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Valve Per Cylinder: | 4 |
| Chassis Type: | Aluminium dual beam chassis |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2065.00 mm |
| Width: | 800.00 mm |
| Height: | 1090.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 183.00 kg |
| Ground Clearance: | 125.00 mm |
| Fuel Tank: | 17.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1445.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | NA |
| Battery Type: | NA |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | Dual |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | Front: 120/70 ZR 17 Rear: 190/55 ZR 17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Black, Grey, Dark Yellow |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Sachs upside down front fork |
| Suspension(Rear): | Double braced aluminium swingarm |
| Brakes: | Dual 320mm Disc |
| Brakes(Rear): | 220mm Disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment