Atlas Angel
Review and PricesManufacturer : Atlas.
model : Atlas Angel.
On Road Price
N/A
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Angel |
| Type: | Scooterette |
| Top Speed: | 25kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine: | Sealed Lead Acid Battery |
| Maximum Power: | 36V, 3x12AH, 12V |
| Gears: | Automatic |
| Clutch: | 0 |
| Motor Range: | upto 45 Km / charge |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 75.00 kg |
| Wheel Size: | 16" x 2.5" mm |
| Tubeless: | x
|
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Self Start: | ✓ |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | x
|
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light:
| x
|
| Low Fuel Indicator:
| x
|
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | ✓ |
| Choked Air Filter Indicator: | ✓ |
No comments:
Post a Comment