Bajaj Blade 125
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Bajaj .
model :Blade 125.
Expected Price
Rs. 40,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Blade 125 |
| Type: | Scooterette |
| Top Speed: | 95kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 125cc |
| Engine: | 4 valve DTS-i |
| Maximum Power: | 11.5 Bhp |
| Gears: | 4 Speed |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 163.00 kg |
| Ground Clearance: | 140.00 mm |
| Fuel Tank: | 14.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1370.00 mm |
| Wheel Type: | 12" Alloys |
| Wheel Size: | 3.25x19", Rear 3.50x19" mm |
| Tubeless: | x
|
| Colors: | Red |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic hydraulic absorbers |
| Suspension(Rear): | Pivoted fork with Absorbers |
| Brakes: | Disc |
| Brakes(Rear): | Drum |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | x
|
| Low Fuel Indicator: | x
|
| Low Oil Indicator: | x
|
| Low Battery Indicator: | x
|
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment