Bajaj Discover 150
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Bajaj .
model :Discover 150.
On Road Price
Rs. 53,700* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Discover 150 |
| Type: | Commuter |
| Fuel Consumption:
City | 55.00 |
| Fuel Consumption:
Highway | 65.00 |
VERDICT | |
| FOR | Reasoble price
High Mileage |
| AGAINST | Looks |
OUR RATINGS | |
| Appearance: |
|
| Comfort: |
|
| Features: |
|
| Performance: |
|
| Value for money: |
|
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 144.8cc |
| Engine: | 4 Stroke, Air Cooled, DTS-i |
| Maximum Power: | 12.8 Bhp @ 7500 rpm |
| Maximum Torque: | 12.7 Nm @ 5500 rpm |
| Gears: | 5 Manual |
| Clutch: | Wet, Multi Plate Type |
| Bore: | 0 |
| Stroke: | 0 |
| Chassis Type: | Double Cradle Type |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2030.00 mm |
| Width: | 760.00 mm |
| Height: | 1065.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 121.00 kg |
| Ground Clearance: | 165.00 mm |
| Fuel Tank: | 8.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1305.00 mm |
| Turn Circle: | 3.28 mtrs |
| Electrical System: | 12V |
| Headlamp: | 35/35W |
| Horn: | 12V DC |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 2.75x17 - 100/90x17 mm |
| Tubeless: | x
|
| Colors: | Blue, Silver, Black, Red |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic |
| Suspension(Rear): | Nitrox |
| Brakes: | 240mm Disc |
| Brakes(Rear): | 130mm Drum |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x
|
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment