Bajaj New Boxer 125
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Bajaj .
model :New Boxer 125.
Expected Price
Rs. 38,000* Mumbai. May vary.
Expected in coming days
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | New Boxer 125 |
| Type: | Commuter |
| Top Speed: | 95kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 124.6cc |
| Engine: | 4 Stroke, DTS-Si |
| Maximum Power: | 8.5 Bhp @ 7000 rpm |
| Maximum Torque: | 10 Nm @ 4000 rpm |
| Gears: | 4 Speed |
| Clutch: | NA |
| Bore: | NA |
| Stroke: | NA |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | NA |
| Chassis Type: | NA |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Electrical System: | 12V AC +DC |
| Headlamp: | 12V, 35W/35W |
| Battery Type: | NA |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | Single, 12V DC |
| Wheel Type: | Spoke Wheels |
| Wheel Size: | 2.75 x 17", 3 x 17" mm |
| Tubeless: | x
|
| Colors: | Grey, Silver, Black, Red, Blue |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Hydraulic , Telescopic type |
| Suspension(Rear): | Hydraulic , ‘SNS’type |
| Brakes: | Drum 110mm |
| Brakes(Rear): | Drum 110mm |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | x
|
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x
|
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x
|
| Low Battery Indicator: | x
|
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment