BMW HP2 Sport
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : BMW .
model :HP2 Sport.
Expected Price
Rs. 25,79,000* Mumbai. May vary.
Expected in coming days
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | HP2 Sport |
| Type: | Sports |
| Top Speed: | 200kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 1170cc |
| Engine: | 2 Cylinder, 4 Stroke |
| Maximum Power: | 133 Bhp @ 8750 rpm |
| Maximum Torque: | 115 Nm @ 6000 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | NA |
| Bore: | 101 |
| Stroke: | 73 |
| No. of Cylinders: | 2 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Chassis Type: | Tubular steel space frame |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Wheelbase: | 1485.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | Halogen |
| Battery Type: | NA |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | Dual |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 120/70 ZR17 - 190/55 ZR17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | White |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telelever |
| Suspension(Rear): | EVO Paralever |
| Brakes: | 320mm Twin Disc |
| Brakes(Rear): | 265mm Disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Digital |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | x
|
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment