BMW R1200R
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : BMW .
model :R1200R.
Expected Price
Rs. 14,11,000* Mumbai. May vary.
Expected in coming days
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | R1200R |
| Type: | Naked |
| Top Speed: | 200kph |
| Fuel Consumption:
City | 20.00 |
| Fuel Consumption:
Highway | 25.00 |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 1170cc |
| Engine: | 4 Stroke, 4 Valve per Cylinder |
| Maximum Power: | 109 Bhp @ 7500 rpm |
| Maximum Torque: | 115 Nm @ 6000 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | Single dry plate clutch |
| Bore: | 101 |
| Stroke: | 73 |
| Valve Per Cylinder: | 4 |
| Chassis Type: | Two Section Frame |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2145.00 mm |
| Width: | 872.00 mm |
| Height: | 1285.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 198.00 kg |
| Fuel Tank: | 18.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1495.00 mm |
| Electrical System: | Three-phase alternator 600 W |
| Headlamp: | Halogen |
| Battery Type: | Maintenance-free |
| Battery Voltage: | 12 V |
| Battery Capacity: | 14 Ah |
| Horn: | Dual |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 120/70 ZR 17 - 180/55 ZR 17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Night Black, Midnight Black, Granite Gray, Biarritz Blue Metallic, Alpine White |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | BMW Motorrad Telelever |
| Suspension(Rear): | Cast aluminium single-sided swing arm |
| Brakes: | 320mm Twin Disc |
| Brakes(Rear): | Single Disc 265mm |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | v
|
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | ✓ |
| Choked Air Filter Indicator: | ✓ |
No comments:
Post a Comment