BSA Diva
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : BSA .
model : Diva.
On Road Price
Rs. 31,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Diva |
| Type: | Scooterette |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine: | 250W, Battery Operated |
| Gears: | Automatic |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1775.00 mm |
| Width: | 630.00 mm |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 75.00 kg |
| Wheelbase: | 1260.00 mm |
| Battery Type: | Sealed Acid Battery |
| Battery Voltage: | 48V |
| Battery Capacity: | 22 Ah |
| Wheel Size: | 16"3" - 16"x3" mm |
| Tubeless: | ✓ |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Brakes: | Drum |
| Brakes(Rear): | Drum |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | None |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | x
|
| Low Fuel Indicator: | x
|
| Low Oil Indicator: | x
|
| Low Battery Indicator: | x
|
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment