Ducati Hypermotard 1100 EVO
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Ducati.
model :Hypermotard 1100 EVO SP.
On Road Price
Rs. 16,70,300* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Hypermotard 1100 EVO |
| Model: | SP |
| Type: | Off-road |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 1078cc |
| Maximum Power: | 90 Bhp @ 7750 rpm |
| Maximum Torque: | 105 Nm @ 4750 rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | 0 |
| Bore: | 98 |
| Stroke: | 71.5 |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 179.00 kg |
| Fuel Tank: | 12.40 ltrs |
| Wheelbase: | 1455.00 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Red, Black |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Marzocchi 50mm fully adjustable upside-down fork |
| Suspension(Rear): | Progressive linkage with fully adjustable Sachs monoshock |
| Brakes: | Liquid Cooling |
| Brakes(Rear): | 245 mm disc, 2-piston caliper |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-1 |
| Alloys: | x
|
| Warranty: | 2 years unlimited mileage |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | x
|
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | ✓ |
| Choked Air Filter Indicator: | ✓ |
No comments:
Post a Comment