Eastman ET110
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Eastman.
model : ET110.
On Road Price
N/AVEHICLE SUMMARY | |
| Name: | ET110 |
| Type: | Moped |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 107cc |
| Engine: | 4 Stroke, Air Cooled |
| Maximum Power: | 7 Bhp @ 8000 rpm |
| Maximum Torque: | 7.2 Nm @ 5000 rpm |
| Gears: | 4 Speed |
| Clutch: | NA |
| Bore: | 52.4 |
| Stroke: | 49.5 |
| Chassis Type: | NA |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
| Motor Power: | NA |
| Motor Range: | NA |
| Paddling Arrangement: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1910.00 mm |
| Width: | 690.00 mm |
| Height: | 1075.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Fuel Tank: | 4.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1250.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | NA |
| Battery Type: | NA |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 2.50 - 17 - 2.7 -5 17 mm |
| Tubeless: | x
|
| Colors: | Red |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | NA |
| Suspension(Rear): | NA |
| Brakes: | Drum |
| Brakes(Rear): | Drum |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | x
|
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | x
|
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x
|
| Low Battery Indicator: | x
|
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment