Eastman ET200-13
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Eastman.
model : ET200-13.
On Road Price
N/AVEHICLE SUMMARY | |
| Name: | ET200-13 |
| Type: | Cruiser |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 233.7cc |
| Engine: | 4 Stroke, Air Cooled |
| Maximum Power: | 15 Bhp @ 8500 rpm |
| Maximum Torque: | 14.5 Nm @ 5500 rpm |
| Gears: | 5 Speed |
| Clutch: | NA |
| Bore: | 53 |
| Stroke: | 53 |
| Chassis Type: | NA |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
| Motor Power: | NA |
| Motor Range: | NA |
| Paddling Arrangement: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2250.00 mm |
| Width: | 830.00 mm |
| Height: | 1360.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 155.00 kg |
| Fuel Tank: | 12.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1510.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | NA |
| Battery Type: | NA |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 110/90 - 16 - 130/90 - 15 mm |
| Tubeless: | x
|
| Colors: | Red |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | NA |
| Suspension(Rear): | NA |
| Brakes: | Disc |
| Brakes(Rear): | Drum |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | x
|
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x
|
| Low Battery Indicator: | x
|
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment