Evo Exult
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Evo .
model : Exult.
On Road Price
Rs. 35,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Exult |
| Type: | Scooterette |
| Top Speed: | 25kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine: | Brushless DC <250 Watts |
| Gears: | Automatic |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1850.00 mm |
| Width: | 620.00 mm |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Battery Type: | AVRLA* 48V20AH |
| Wheel Size: | 16 x 3.00 mm |
| Tubeless: | x
|
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic |
| Suspension(Rear): | Double rated coil Spring |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | None |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x
|
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | x
|
| Low Fuel Indicator: | x
|
| Low Oil Indicator: | x
|
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment