Harley Davidson Iron 883
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Harley Davidson.
model : Iron 883.
On Road Price
Rs. 7,00,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Iron 883 |
| Type: | Cruiser |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 883cc |
| Engine: | Air Cooled, Evolution |
| Maximum Torque: | 75 Nm @ 3500 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Bore: | 76 |
| Stroke: | 96 |
| Valve Per Cylinder: | 2 |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2180.00 mm |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 255.00 kg |
| Ground Clearance: | 99.00 mm |
| Fuel Tank: | 12.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1524.00 mm |
| Wheel Type: | Cast Aluminium |
| Wheel Size: | 100/90- B19 - 150/80 B16 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Black Denim, Brilliant Silver Pearl |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Brakes: | Dual-piston |
| Brakes(Rear): | Single Piston |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment