Harley Davidson XR 1200X
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Harley Davidson.
model : XR 1200X.
On Road Price
Rs. 14,52,400* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | XR 1200X |
| Type: | Cruiser |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 1202cc |
| Engine: | Air Cooled, Evolution |
| Maximum Torque: | 100 Nm @ 3700 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | Multi Plate Wet |
| Bore: | 89 |
| Stroke: | 97 |
| Valve Per Cylinder: | 2 |
| Chassis Type: | Mild steel; tubular frame |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2225.00 mm |
| Width: | 930.00 mm |
| Height: | 1160.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 260.00 kg |
| Ground Clearance: | 150.00 mm |
| Fuel Tank: | 13.30 ltrs |
| Wheelbase: | 1515.00 mm |
| Wheel Type: | Cast Aluminium |
| Wheel Size: | 120/70ZR18 - 180/55ZR17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Vivid Black, Black Ice Denim |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | 43 mm Inverted |
| Suspension(Rear): | Coil-over; preload dual-adjustable |
| Brakes: | Dual 4-piston |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment