Hero Honda New Super Splendor
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Hero Honda.
model : Super Splendor.
On Road Price
Rs. 52,600* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | New Super Splendor |
| Type: | Commuter |
| Top Speed: | 90kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 124.7cc |
| Engine: | 4-Stroke OHC, Single Cylinder, Air Cooled |
| Maximum Power: | 9 Bhp @ 7000 rpm |
| Maximum Torque: | 10.35 Nm @ 4000 rpm |
| Gears: | 4 Speed |
| Clutch: | Multiplate Wet |
| Bore: | 52.4 |
| Stroke: | 57.8 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | NA |
| Chassis Type: | Tubular Double Cradle |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1995.00 mm |
| Width: | 735.00 mm |
| Height: | 1095.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 121.00 kg |
| Ground Clearance: | 150.00 mm |
| Fuel Tank: | 13.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1265.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | 12V - 35W Multi Reflector Halogen Bulb |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 2.75 X 18 - 4 PR / 42P - 2.75 X 18 - 6 PR / 48P mm |
| Tubeless: | x
|
| Colors: | Vibrant Blue, Cloud Silver, Black with fiery red, Candy blazing red, Black with electric purple, Graphite Black, Heavy Grey |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic Hydraulic Fork |
| Suspension(Rear): | Swing Arm with Hydraulic Shock Absorbers |
| Brakes: | Internal Expanding Type - 130 mm Dia |
| Brakes(Rear): | Internal Expanding Type - 130 mm Dia |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | ✓ |
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x
|
| Low Battery Indicator: | x
|
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment