Hero Honda Passion Pro CWG
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Hero Honda.
model : Passion Pro CWG.
On Road Price
Rs. 54,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Passion Pro CWG |
| Model: | Limited Edition |
| Type: | Commuter |
| Top Speed: | 85kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 97.2cc |
| Engine: | 4 Stroke, Single Cylinder, OHC |
| Maximum Power: | 7.6 Bhp @ 7500rpm |
| Maximum Torque: | 8.04 Nm @ 4500rpm |
| Gears: | 4 Speed |
| Clutch: | Multi Plate Wet |
| Bore: | 50 |
| Stroke: | 49.50 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | NA |
| Chassis Type: | Tubular Double cradle |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1980.00 mm |
| Width: | 725.00 mm |
| Height: | 1075.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 119.00 kg |
| Ground Clearance: | 165.00 mm |
| Fuel Tank: | 12.80 ltrs |
| Wheelbase: | 1235.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | 35W / 35W - Halogen |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 2.75x18 - 3.00x18 mm |
| Tubeless: | x
|
| Colors: | White |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
| Suspension(Rear): | Swing Arm With Adjustable Hydraulic Shock Absorbers |
| Brakes: | 130mm Drum |
| Brakes(Rear): | 130mm Drum |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x
|
| Low Battery Indicator: | x
|
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment