Hero Honda Pleasure Special
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Hero Honda.
model : Pleasure Special.
On Road Price
Rs. 46,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Pleasure Special |
| Model: | Edition |
| Type: | Scooterette |
| Top Speed: | 77kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 102cc |
| Engine: | 4 Stroke, Single Cylinder, OHC |
| Maximum Power: | 7 Bhp @ 7000rpm |
| Maximum Torque: | 7.85 Nm @ 5000rpm |
| Gears: | Automatic |
| Clutch: | Dry, Automatic |
| Bore: | 50 |
| Stroke: | 52 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | NA |
| Chassis Type: | NA |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1750.00 mm |
| Width: | 705.00 mm |
| Height: | 1100.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 104.00 kg |
| Ground Clearance: | 125.00 mm |
| Fuel Tank: | 5.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1240.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | 35W / 35W - Halogen |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 3.5x10 - 3.5x10 mm |
| Tubeless: | x
|
| Colors: | NA |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Bottom Loaded with Springs |
| Suspension(Rear): | Swing Arm with Spring |
| Brakes: | Internal Expanding Shoe Type |
| Brakes(Rear): | Internal Expanding Shoe Type |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x
|
| Low Battery Indicator: | x
|
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment