Hero Honda Splendor+
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Hero Honda.
model : splendor+ alloy.
On Road Price
Rs. 49,600* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Splendor+ |
| Model: | Alloys |
| Type: | Commuter |
| Top Speed: | 82kph |
| Fuel Consumption:
City | 65.00 |
| Fuel Consumption:
Highway | 79.00 |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 97.2cc |
| Engine: | Air Cooled, 4 Stroke, OHC |
| Maximum Power: | 7.4 Bhp @ 8000 rpm |
| Maximum Torque: | 7.95 Nm @ 5000 rpm |
| Gears: | 4 Speed |
| Clutch: | Multi Plate Wet |
| Bore: | NA |
| Stroke: | NA |
| No. of Cylinders: | 1 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | NA |
| Chassis Type: | Tubular Double Cradle Type |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1970.00 mm |
| Width: | 720.00 mm |
| Height: | 1040.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 109.00 kg |
| Ground Clearance: | 159.00 mm |
| Fuel Tank: | 11.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1230.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | 35W/35W Halogen Bulb |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 2.75x18 - 2.75x18 mm |
| Tubeless: | x
|
| Colors: | Blue, Black, Silver, Red |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic Hydraulic Shocks |
| Suspension(Rear): | Swing Arms |
| Brakes: | Internal Expanding Show Type 130mm |
| Brakes(Rear): | Internal Expanding Show Type 130mm |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | x
|
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x
|
| Low Battery Indicator: | x
|
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment