Hero Honda Splendor NXG
Prices and ReviewOn Road Price
Rs. 50,500* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Splendor NXG |
| Type: | Commuter |
| Top Speed: | 97kph |
| Fuel Consumption: City | 65.00 |
| Fuel Consumption: Highway | 80.00 |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 97.2cc |
| Engine: | Single Cylinder, 4 Stroke, OHC |
| Maximum Power: | 7.8 Bhp @ 7500 rpm |
| Maximum Torque: | 8.04 Nm @ 4500 rpm |
| Gears: | 4 Speed |
| Clutch: | Multiplate Wet |
| Bore: | 50 |
| Stroke: | 49.5 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | NA |
| Chassis Type: | Tubular Double Cradle |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1965.00 mm |
| Width: | 720.00 mm |
| Height: | 1095.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 109.00 kg |
| Ground Clearance: | 160.00 mm |
| Fuel Tank: | 9.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1235.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | 35W/35W. Halogen Bulb |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Spoke |
| Wheel Size: | 2.75x18 - 3.00x18 mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Candy Blazing Red, Black with red stripes, Black with blue stripes, Black with silver stripes, Force Silver Metallic, Vibrant Blue |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
| Suspension(Rear): | Swing Arm with Hydraulic Shock Absorbers |
| Brakes: | 130mm Drum |
| Brakes(Rear): | 110mm Drum |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x |
| Warranty: | 2 Years or 30000 kms |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment