Honda CB Twister
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Honda.
model : CB Twister.
On Road Price
Rs. 50,100* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | CB Twister |
| Type: | Commuter |
| Fuel Consumption: City | 55.00 |
| Fuel Consumption: Highway | 70.00 |
VERDICT | |
| FOR | Looks Honda brand name High Mileage |
| AGAINST | Poor customer service |
OUR RATINGS | |
| Appearance: | |
| Comfort: | |
| Features: | |
| Performance: | |
| Value for money: | |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 109cc |
| Engine: | 4 Stroke, Single Cylinder, Air Cooled OHC |
| Maximum Power: | 9 Bhp @ 8000 rpm |
| Maximum Torque: | 9 Nm @ 6000 rpm |
| Gears: | 4 Manual |
| Chassis Type: | Advance Design Diamond, twin pipe type |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1972.00 mm |
| Width: | 742.00 mm |
| Height: | 1075.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 108.00 kg |
| Ground Clearance: | 180.00 mm |
| Fuel Tank: | 8.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1262.00 mm |
| Electrical System: | Battery - 12 V:5 AH |
| Headlamp: | Halogen 12V 35/35 W |
| Battery Type: | Maintainance Free |
| Battery Voltage: | 12V |
| Battery Capacity: | 3 AH |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 70/100 -17 - 80/100 -17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | White, Pearl Night Star Black, Pearl Amble Yellow, Candy Comic Green, Grey & Pearly Siena Red |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic Fork |
| Suspension(Rear): | Coil Spring |
| Brakes: | 130mm Drum |
| Brakes(Rear): | 110mm Drum |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | x |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | Analogue-1 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment