Honda CB Unicorn
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Honda.
model : CB Unicorn.
On Road Price
Rs. 69,100* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | CB Unicorn |
| Type: | Commuter |
| Top Speed: | 101kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 149.1cc |
| Engine: | 4 Stroke, Air Cooled, SI Engine |
| Maximum Power: | 13.3 Bhp @ 8000 rpm |
| Maximum Torque: | 12.7 Nm @ 5500 rpm |
| Gears: | 5 Speed |
| Clutch: | - |
| Bore: | 57.3 |
| Stroke: | 57.8 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | NA |
| Chassis Type: | Advanced Design Diamond Frame |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | CV Type |
| 0 to 60: | 5.00 sec. |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2095.00 mm |
| Width: | 750.00 mm |
| Height: | 1100.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 146.00 kg |
| Ground Clearance: | 179.00 mm |
| Fuel Tank: | 13.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1340.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | Halogen (12V - 35W/35W) |
| Battery Type: | 12V - 7 Ah |
| Battery Capacity: | 12V |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Black Alloys |
| Wheel Size: | 2.75 x 18", 3.00 X 18" mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Pearl Igneous Black, Space Silver Metallic, Red |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic Forks |
| Suspension(Rear): | Advanced Technology Mono-suspension |
| Brakes: | 240mm Disc |
| Brakes(Rear): | 130 mm Drum |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Analogue-1 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment