Honda CBF Stunner
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Honda.
model : CBF Stunner.
On Road Price
Rs. 63,600* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | CBF Stunner |
| Type: | Commuter |
| Top Speed: | 112kph |
| Fuel Consumption: City | 52.00 |
| Fuel Consumption: Highway | 65.00 |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 124.7cc |
| Engine: | 4 Stroke, Single Cylinder |
| Maximum Power: | 11 Bhp @ 8000 rpm |
| Maximum Torque: | 11 Nm @ 6500 rpm |
| Gears: | 5 Speed |
| Clutch: | 0 |
| Chassis Type: | Advanced Design Diamond Frame |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| 0 to 60: | 5.20 sec. |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2012.00 mm |
| Width: | 734.00 mm |
| Height: | 1113.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 128.00 kg |
| Ground Clearance: | 173.00 mm |
| Fuel Tank: | 10.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1271.00 mm |
| Electrical System: | Battery - 12 V:5 AH |
| Headlamp: | Halogen 12V/35W |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 80/100-17 - 100/90-77 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Sporty Red, Yellow, Space Metallic Silver & Black |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic front fork suspension |
| Suspension(Rear): | 3 step spring loaded hydraulic shock absorber |
| Brakes: | 240mm Disc |
| Brakes(Rear): | 130mm Drum |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | Analogue-1 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment