Honda CBR1000RR
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Honda.
model : CBR1000RR.
On Road Price
Rs. 14,56,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | CBR1000RR |
| Type: | Sports |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 999.8cc |
| Engine: | In-line four |
| Maximum Power: | 175 Bhp @ 12000 rpm |
| Maximum Torque: | 114 Nm @ 8500 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | Assist Slipper Clutch, Wet |
| Bore: | 76 |
| Stroke: | 55.1 |
| No. of Cylinders: | 4 |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2075.00 mm |
| Width: | 685.00 mm |
| Height: | 1130.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 199.00 kg |
| Ground Clearance: | 130.00 mm |
| Fuel Tank: | 17.70 ltrs |
| Wheelbase: | 1405.00 mm |
| Wheel Size: | 120/70-ZR17, 190/50-ZR17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Black, Candy Blue/Yellow, Red/Black, Silver/Metallic Silver |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | 43.0mm inverted HMAS cartridge fork with spring-preload, rebound and compression-damping adjustability |
| Suspension(Rear): | HMAS Pro-Link single shock with spring-preload, rebound and compression-damping adjustability |
| Brakes: | 325 x 4.5mm Dual Hydraulic Disc |
| Brakes(Rear): | 220 x 5mm Dual Hydraulic Disc |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment