KTM 690 SMC
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : KTM.
model :KTM 690 SMC.
Expected Price
Rs. 7,80,000* Mumbai. May vary.
Expected Soon Via Bajaj
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | 690 SMC |
| Type: | Off-road |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine: | 654cc |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | 290 |
| Bore: | 102 |
| Stroke: | 80 |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 139.50 kg |
| Ground Clearance: | 290.00 mm |
| Fuel Tank: | 12.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1480.00 mm |
| Tubeless: | ✓ |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | 275 mm WP USD |
| Suspension(Rear): | 265 mm WP monoshock |
| Brakes: | 300 mm Single Disc |
| Brakes(Rear): | 240 mm Single Disc |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | x |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | x |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment