Lohia Fame
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Lohia .
model :Lohia Fame.
On Road Price
Rs. 28,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Fame |
| Type: | Scooterette |
| Top Speed: | 25kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine: | 250W Motor, BLDC |
| Gears: | Automatic |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1825.00 mm |
| Width: | 675.00 mm |
| Height: | 1020.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Battery Type: | Maintainance Free, VRLA |
| Battery Voltage: | 48V |
| Battery Capacity: | 20Ah |
| Tubeless: | x |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Brakes: | 80mm Drum |
| Brakes(Rear): | 110mm Drum |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | None |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | x |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment