Moto Morini Corsaro 1200
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : MOTO MORINI.
model : Moto Morini Corsaro 1200.
Expected Price
Rs. 17,50,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Corsaro 1200 |
| Type: | Naked |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 1187cc |
| Engine: | 1187cc |
| Maximum Power: | 140 Bhp @ 8500 rpm |
| Maximum Torque: | 123 Nm @ 6500 rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | Multiple-plate clutch in oil bath |
| Bore: | 107 |
| Stroke: | 66 |
| Engine Block Material: | Steel |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2070.00 mm |
| Width: | N/A |
| Height: | 810.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 199.00 kg |
| Fuel Tank: | 18.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1440.00 mm |
| Wheel Size: | 120x70 ZR17 - 180x55 ZR17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Marzocchi upside-down fully adjustable fork |
| Suspension(Rear): | With progressive motion and single Sachs shock |
| Brakes: | Brembo 320 mm twin Disc |
| Brakes(Rear): | Brembo 220 mm mono Disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-1 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | 3 years - unlimited mileage (European Countries) |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | x |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | ✓ |
| Choked Air Filter Indicator: | ✓ |
No comments:
Post a Comment