Moto Morini Lemoto 9 ½
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : MOTO MORINI.
model : Lemoto 9 ½.
Expected Price
Rs. 15,00,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Lemoto 9 ½ |
| Type: | Naked |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 1187cc |
| Engine: | 1187cc |
| Maximum Power: | 117 Bhp @ 8500 rpm |
| Maximum Torque: | 102 Nm @ 6700 rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | Multiple-plate clutch in oil bath |
| Bore: | 107 |
| Stroke: | 66 |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2170.00 mm |
| Width: | N/A |
| Height: | 865.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Ground Clearance: | 150.00 mm |
| Fuel Tank: | 21.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1470.00 mm |
| Wheel Size: | 120x70 ZR17 - 180x55 ZR17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-1 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | ✓ |
| Choked Air Filter Indicator: | ✓ |
No comments:
Post a Comment