MyEbike Sporty
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Paradise Electro Auto.
model : MyEbike Sporty.
On Road Price
Rs. 28,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Sporty |
| Type: | Scooterette |
| Top Speed: | 25kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine: | 48 Volt, DC Motor |
| Maximum Power: | 250W |
| Gears: | Automatic |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 78.00 kg |
| Battery Type: | Sealed Lead Acid Maintainance Free |
| Battery Voltage: | 48 V |
| Battery Capacity: | 24Ah |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 16" x 3" mm |
| Tubeless: | x |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Brakes: | Drum |
| Brakes(Rear): | Drum |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | None |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | x |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment