Paradise Classic Neo
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Paradise Electro Auto.
model : My EBike Classic Neo.
On Road Price
N/AVEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Classic Neo |
| Type: | Scooterette |
| Top Speed: | 25kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 0cc |
| Engine: | BLDC Motor |
| Maximum Power: | 250 W |
| Maximum Torque: | NA |
| Gears: | Automatic |
| Clutch: | NA |
| Bore: | 0 |
| Stroke: | 0 |
| Motor Power: | NA |
| Motor Range: | NA |
| Paddling Arrangement: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1900.00 mm |
| Width: | 650.00 mm |
| Height: | 1200.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 78.00 kg |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | NA |
| Battery Type: | Sealed Lead Acid Battery |
| Battery Voltage: | 48 V |
| Battery Capacity: | 24 AH |
| Battery Charger Type: | 56 V, 3Amp |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | NA |
| Wheel Size: | 16 X 3.0 mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Black, Silver, Purple |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | NA |
| Suspension(Rear): | NA |
| Brakes: | Drum |
| Brakes(Rear): | Drum |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | None |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | x |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment