Petra Envo
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Petra.
model : Petra Envo.
On Road Price
N/AVEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Envo |
| Type: | Scooterette |
| Top Speed: | 30kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine: | Sealed Lead Acid Battery |
| Maximum Power: | 48 V, 12 Volt, 10 AH*4 Nos |
| Gears: | Automatic |
| Clutch: | 0 |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 66.00 kg |
| Wheel Size: | 16" mm |
| Tubeless: | x |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Brakes: | Drum brake |
| Brakes(Rear): | Expanding brake |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Self Start: | ✓ |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | x |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | x |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment