Royal Enfield Classic 500
Review and Prices Manufacturer details :
Manufacturer :Royal Enfield.
model : Classic 500.On Road Price
Rs. 1,49,600* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Classic 500 |
| Type: | Cruiser |
| Top Speed: | 130kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 499cc |
| Engine: | Single Cylinder, 4 Stroke, OHV, SI Engine, Air Cooled |
| Maximum Power: | 27.2 Bhp @ 5250 rpm |
| Maximum Torque: | 41.3 Nm @ 4000 rpm |
| Gears: | 5 Speed |
| Clutch: | Wet Multi Plate |
| Bore: | 84 |
| Stroke: | 90 |
| No. of Cylinders: | 1 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | NA |
| Chassis Type: | Tubular Steel |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
| Motor Power: | 12V |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2130.00 mm |
| Width: | 800.00 mm |
| Height: | 1050.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 187.00 kg |
| Ground Clearance: | 140.00 mm |
| Fuel Tank: | 13.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1370.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | 12V, 60/55W |
| Battery Type: | Maintainance Free |
| Battery Voltage: | 12V |
| Battery Capacity: | 14ah |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Spoke |
| Wheel Size: | 90×90-18”/110×90-18” mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Red, Black & Green |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic, Hydraulic damping |
| Suspension(Rear): | Swing arm with adjustable Gas filled shock absorber |
| Brakes: | Disc brake 280 mm |
| Brakes(Rear): | Drum Brake 152mm |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | x |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment