Royal Enfield Electra Twinspark
Review and Prices Manufacturer details :
Manufacturer :Royal Enfield.
model : Electra Twinspark KS.On Road Price
Rs. 1,08,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Electra Twinspark |
| Model: | KS |
| Type: | Cruiser |
| Top Speed: | 120kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 346cc |
| Engine: | Single Cylinder, 4 Stroke, Twin spark |
| Maximum Power: | 19.8 Bhp @ 5250 rpm |
| Maximum Torque: | 28 Nm @ 4000 rpm |
| Gears: | 5 Speed |
| Clutch: | 140 |
| Bore: | 70 |
| Stroke: | 90 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | NA |
| Chassis Type: | NA |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2140.00 mm |
| Width: | 810.00 mm |
| Height: | 1120.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 183.00 kg |
| Ground Clearance: | 140.00 mm |
| Fuel Tank: | 13.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1370.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | NA |
| Battery Type: | 35/35W |
| Battery Capacity: | 12V |
| Horn: | NA |
| Wheel Size: | 3.25 x 19" mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | NA |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic, hydraulic damping, stroke 130 mm |
| Suspension(Rear): | Swing arm with gas shock absorbers |
| Brakes: | 280mm Disc |
| Brakes(Rear): | 153 mm single lead internal expanding |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | x |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment