Suzuki Gladius 650
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : SUZUKI Cycles
model : Suzuki GSX-R600.
Expected Price
Rs. 7,00,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Gladius 650 |
| Type: | Naked |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 645cc |
| Engine: | 4 Stroke, V-twinr, DOHC |
| Maximum Power: | 67 Bhp @ 9000 rpm |
| Maximum Torque: | 63 Nm @ 7600 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Bore: | 81 |
| Stroke: | 62.6 |
| No. of Cylinders: | 2 |
| Chassis Type: | Steel Truss |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2130.00 mm |
| Width: | 760.00 mm |
| Height: | 1090.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 202.00 kg |
| Fuel Tank: | 14.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1445.00 mm |
| Wheel Type: | Aliminium Alloys |
| Wheel Size: | 120/70 ZR17 - 160/60 ZR17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic, Coil Spring |
| Suspension(Rear): | Linked Type, Coil Spring |
| Brakes: | 290mm Disc |
| Brakes(Rear): | 240mm Disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment