Suzuki GW250
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : SUZUKI Cycles
model : Suzuki GW250.
Expected Price
Rs. 1,50,000* Mumbai. May vary.
Expected August 2011
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | GW250 |
| Type: | Naked |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 250cc |
| Engine: | 250cc, liquid cooled |
| Maximum Power: | 26 Bhp @ 8500 rpm |
| Maximum Torque: | 24.2 Nm @ 7000 rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | NA |
| Bore: | 0 |
| Stroke: | 0 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Chassis Type: | NA |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 180.00 kg |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | NA |
| Battery Type: | NA |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | NA mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Blue, Black, Grey |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | NA |
| Suspension(Rear): | NA |
| Brakes: | NA |
| Brakes(Rear): | NA |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
1 comment:
if the machine is good then who needs the xtra features , bikers love machine not fetures
Post a Comment