Suzuki Hayabusa
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : SUZUKI Cycles
model :Suzuki Hayabusa.
On Road Price
Rs. 13,76,300* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Hayabusa |
| Type: | Sports |
| Top Speed: | 332kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 1340cc |
| Engine: | 4-stroke, 4-cylinder DOHC,rse |
| Maximum Power: | 170 Bhp @ 9500 rpm |
| Maximum Torque: | 127 Nm @ 6750 rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | 120 |
| Bore: | 81 |
| Stroke: | 63 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | NA |
| Chassis Type: | NA |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2195.00 mm |
| Width: | 740.00 mm |
| Height: | 1170.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 220.00 kg |
| Ground Clearance: | 120.00 mm |
| Fuel Tank: | 22.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1480.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | NA |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 120/70 ZR17 - 190/50Z R17, tubeless mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | NA |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Inverted telescopic, 43mm inner |
| Suspension(Rear): | Progressive linkage, fully adjustable |
| Brakes: | 6-piston caliper 320mm dual disc |
| Brakes(Rear): | Twin piston caliper, 240mm disc |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | x |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment