Triumph Bonneville
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Triumph Motorcycles.
model : Triumph Bonneville.
Expected Price
Rs. 7,50,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Bonneville |
| Type: | Sports |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 865cc |
| Engine: | DOHC, parallel-twin |
| Maximum Power: | 67 Bhp @ 7500 rpm |
| Maximum Torque: | 68 Nm @ 5800 rpm |
| Gears: | 5 Speed |
| Clutch: | Wet, multi-plate |
| Bore: | 90 |
| Stroke: | 68 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Chassis Type: | Tubular steel cradle |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2115.00 mm |
| Width: | 790.00 mm |
| Height: | 1130.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 225.00 kg |
| Fuel Tank: | 16.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1490.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | Halogen |
| Battery Type: | Maintainance Free |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | Dual |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 110/70 R17 - 130/80 R17 mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Phantom Black, Crystal |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Kayaba 41mm forks |
| Suspension(Rear): | Kayaba chromed spring twin shocks |
| Brakes: | Single 310mm disc |
| Brakes(Rear): | Single 255mm disc |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | Analogue-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment